Svi nerezidenti (stranci) koji posluju ili rade u Sjedinjenim Američkim Državama, ili su radili odnosno poslovali, dužni su podneti poresku prijavu. "Podneti poresku prijavu" znači poslati popunjenu poresku prijavu IRS-u (Internal Revenue Service), američkoj poreskoj instituciji zaduženoj za sve vezano za porez kao i drugim nadležnim poreskm institucijama na nivou svake savezne države. Skladno tome, a prema američkom zakonu, mora se podnositi prijava poreza na dohodak i to početkom svake godine za prethodnu godinu u kojoj je osoba ostvarila bilo koji prihod podložan američkom porezu na dohodak, bez obzira ispunjava li uslove za povraćaj novčanih sredstava ili duguje novac američkim poreskim vlastima.
TaxReturn4You je servis prvenstveno namenjen za J-1 studente, učesnike Work & Travel programa kako bi im se olakšao proces povraćaja poreza i time osiguralo da su njihove poreske prijave u potpunosti u skladu sa poreskim pravilima i zakonim Sjedinjenih Američkih Država. Ukoliko niste učesnik Work & Travel programa, ne brinite, jer imamo drugi tim stručnjaka koji se bavi izradama poreskih prijava za sve ostale grupe američkih poreskih obveznika uključujući rezidente i državljane SAD-a, kao i sve druge grupe poreznih obveznika, pa nas je moguće kontaktirati u bilo kom trenutku na sledeću email adresu; info@taxreturn4you.com. Prilikom prijave važno je napomenuti kojoj grupi pripadate.
TaxReturn4You je jednostavan za upotrebu i potpuno prilagođen potrebama naših klijenata. Proces se sastoji se od 5 jednostavnih koraka napisanih na jednostavnom jeziku razumljivom svima, bez komplicirane stručne terminologije. Prethodno spomenuti koraci kroz koje trebaš proći kako bi došao/la do svog povraćaja poreza su sledeći:
Prijava - Odgovori na nekoliko jednostavnih pitanja u našoj aplikaciji, pa nam dostavi svoje dokumente.
Pregled dokumenata - Pregledavamo tvoju dokumentaciju, nakon toga izrađujemo poreske prijave.
Slanje poreske prijave - Tvoju poresku prijavu šaljemo na obradu IRS-u i nadležnim poreskim institucijama saveznih država.
Pregledavanje poreske prijave - Nadležne poreske institucije zaprimaju i pregledavaju tvoju poresku prijavu te odobravaju tvoj povraćaj poreza.
Isplata povraćaja poreza - Dobijanje sredstava od povraćaja poreza
Verovatno smo imali isto pitanje kad smo bili u tvojoj situaciji. Kao bivši studenti J-1 i ovlašteni, profesionalni poreski pripravnici verujemo da imamo najbolju moguću kombinaciju iskustva i veština da bi poverio/la izradu povraćaja svog poreza upravo nama. Ukoliko ti ni to nije dovoljno, mi te u potpunosti razumemo i verujemo da nema boljeg načina za dolazak do odgovora na ovo pitanje od provere mišljenja i komentara naših klijenata o nama.
Tačne vremenske rokove je zaista nemoguće odrediti iz razloga jer zavise od brzine procesuiranja istih od strane samog IRS-a i drugih poreskih institucija i razlikuju se od slučaja do slučaja. U proseku je potrebno 5 do 13 nedelja da biste dobili povraćaj Federal poreza od datuma podnošenja. Povraćaj State poreza zavisi od određene države u kojoj ste radili, a u proseku je potrebno od 5 do 15 nedelja od podnošenja zahteva. Pritom je važno uzeti u obzir još 1-3 nedelje za slanje pošiljke ukoliko ste tražili da ček bude poslat na vašu adresu. Ponekad je potrebno više vremena iz različitih razloga, ali ono što mi možemo garantovati je da će sve pristigle poreske prijave biti izračunate i poslate u najkraćem mogućem roku. Bitno je još jednom naglasiti da trajanje procesa povrćaja poreza zavisi od toga koliko brzo američke poreske vlasti obrađuju poreske prijave, kao i da IRS i druge poreske institucije dozvolljavaju do 6 meseci za obradu nerezidentskih poreskih prijava.
■ Kopija W-2 formulara od svih poslodavaca
■ Kopija prve stranice pasoša
■ Kopija američke vize
■ Kopija SSN kartice
■ Kopija DS-2019 formulara
■ Ispunjen i potpisan formular 2848 - Punomoć
Dva su načina za isplatu povraćaja poreza:
1. Državnim čekom koji će biti poslat na tvoju kućnu adresu. Čekove izdaje direktno IRS ili druga američke poreske institucije.
2. Direktnim depozitom i to isključivo na američki bankovni račun. IRS i druge poreske vlasti SAD-a neće izdati povraćaj novčanih sredstava na inostrane bankovne račune.
Ako imaš pravo na povraćaj poreza, rok za podnošenje zahteva je 3 godine. Trenutno je moguće podneti zahtev sa povratom poreza za 2016., 2017., 2018. i 2019. godinu. Rok za povraćaj poreza za 2016. godinu je 15. april 2020. godine. Poreski rok 15. april datum je do kog se sve poreske prijave moraju podneti za prethodnu godinu. Prethodno navedeni rokovi se odnose na sve osobe koje očekuju povraćaj novčanih sredstava. Ukoliko duguješ novac IRS-u i drugim poreskim institucijama, rok za izradu poreske prijave je do 15. aprila tekuće godine za prethodnu godinu osim u slučaju kada 15. april pada na vikend ili neradni dan, u tom slučaju rok za prijavu je prvi sledeći radni dan. Ukoliko ne podneseš poreznu prijavu do 15. aprila tekuće godine za prethodnu poresku godinu, IRS će ti zaračunati naknadu za kašnjenje kao i zatezne kamate na iznos koji duguješ.
Nerezidenti, među koje spadaju svi J-1 studenti, mogu zatražiti povraćaj poreza čak i nakon roka, 15. aprila, ali prijava za povraćaj mora biti podnesena najkasnije tri godine nakon prvobitnog roka kako bi IRS mogao izvršiti povraćaj poreza. IRS neće izdati nikakve novčane ili bilo kakve druge oblike kazni za sve poreske obveznike osim onih koji su dužni platiti porez. Ako si dužan platiti porez nužno je poresku prijavu poslati nadležnim poreskim institucijama najkasnije do prethodno pomenutog roka, a sve kako bi se izbeglo plaćanje kamata i drugih novčanih naknada. IRS naplaćuje kamate i kazne na dospele poreze. Ako postoje dospeli dodatni porezi, IRS tretira svakog učesnika pojedinačno i izračunava kazne i kamate na temelju salda koji je dužan prikazati na povraćaju ili prilagoditi IRS-u. Nakon što IRS obradi vaš povraćaj, izračunava kazne i kamate na temelju broja dana kašnjenja uplate, a zatim vam pošalje poseban račun. Iz tog razloga ne možemo izračunati zakasnele kaznene prijave ili kamate.
Ukoliko si dužan platiti porez američkim poreskim institucijama, svoju poresku prijavu moraš podneti pre zakonskog određenog roka (15. aprila tekuće godine, za prethodnu godinu.), kako ti ne bi bile naplaćene novčane kazne ili zatezne kamate određene od prethodno navedenih institucija. Postoji nekoliko načina plaćanja poreza kao što su plaćanje čekom, bankovnim prenosom sredstava ili plaćanjem kreditnom ili debitnom karticom.
Ako niso u mogućnosti podneti svoju poresku prijavu do zakonski određenog roka (15. aprila), obavezno nas kontakiraj kako bi pokušali naći rešenje za tvoju situaciju.
Prijavi se ovdje, ispuni naš formular i priloži nam potrebne dokumente. Nakon što zaprimimo tvoju aplikaciju i potrebne dokumente, kao i nakon zaprimanja uplate naknade za naše usluge, započećemo sa radom na tvojoj poreskoj prijavi. Nakon toga, sve informacije i promene vezane za tvoj profil možeš pratiti prijavljivanjem na svoj profil koji ćemo kreirati za tebe.